Bim'de Çalışmak - 1

04-Şub, 16;17 nedim 257
Herkesin büyük ve ulusal maerket olarak BİM'i bilmiyeniniz yoktur
Birçokları BİM'e girip çalışmak için can atar gerek çalışma koşulları gerek sosyal imkanlar açısından bir çok şey vaad eden bu şirket için deneyimlerimi sizler ile paylaşmak istiyorum.

Mağaza Ortamı

Standart cirolu bir mağazada 2 personel 1 MSY(mağaza sorumlu yardımcısı) 1 MS (mağaza sorumlusu) vardır.Bu yapı mağazanın cirosuna ve müşteri sayısına göre belirlenir. Bu yapı dostane arkadaşlık çerçevesinde çalışma ortamı oluşturduğu lanse edilip kısmen doğru olsa da  tamamı ile askeri hiyerarşi yapı ile oluşturulduğu göz ardı edilmemelidir. Yani ms veya msy nin hoşuna gitmeyen her türlü hal ve hareket aleyhinize kullanılacak daha kötüsü kesin işten çıkarılmak için başka mağazaya aynen sürgüne gönderilirsiniz.


Mağaza dışı hiyerarşik yapı ise
BS - Bölge Sorumlusu ; 7 mağazadan sorumludur
PM - Pazarmala müdürü ; ortalama enaz 5 bs den sorumlu
GM - Genel müdür ; Bim yapısı geregi bölgelere bölünen merkezlerin sorumlusudur tabi gm nin altındaki müdürler var bunlar
Mali işler müdürü
Depo lojistik müdürü
Satınalma Grup müdürü
Mağaza geliştirme müdürü

OCE - Orgenizasyon komite üyeleri ; bunlarda enaz 5 bölge genel müdürlerinden sorumlu

Bunların üstünde ise şirketin şirketin yönetim kurulu mevcut


Çalışma Saatleri

Çalışma saatleri mevzuatta yer alan saatle aynıdır. Günde 7,5 saat, haftada 45 saat, ayda 195 saattır.
Haftada 1 gün izinli olan arkadaşınzın yerine full kalırsınız yani 11 saat çalışırsınız. Günde 7,5 saat çalışıyorduk hani dediğinizde ertesi gün 4 saat çalışarak 2 gün toplamı 15 saatı doldurmuş olursunuz. Tabi bu hakkınızı dile getirmeniz lazım yoksa normal şartlarda ben şahit olmadım bir personel için. Normal çalıma günlerinde de ay içinde illaki fazla çalıştığınız zamanlar olacaktır. Hiç 195 ve bunun altında çalışanı görmedim şahit olmadım.


Maaş

Bim ay sonunda bordro da yeterli makul maaş verildiğini görürsünüz fakat bunun içinde yol ve yemek ücretiniz de eklidir.Personel veya msy iken Binden aldığınız maaştan bir hayır görmezsiniz. Mağazada kırılan çalınan skt (son kullanma tarihi ) si geçmiş ürünlerin parası magmada çalışan personelden gayrı resmi alınır. Fakat bs pm gm buna hep karsı çıkar ama mağaza sayımlarında envanterin düzgün çıkması için bs teşviki ile ms tarafından zorunlu alınır ve sayım gecesi bu ürünler kasadan geçirilir. Envanter bozuk çıktığında bu sayım işlemi her ay yapılacağı için bu işlemde her ay tekrarlanır.