Bim'de Çalışmak- 3

04-Şub, 17;10 nedim 1 129
Bim'de çalışmak konulu makalemin 3. serisi olan başlığımız Bim'de Msy (Mağaza sorulmu Yardımcısı) olmayı bim çalışanları arasındaki tabirle Mağazanın Eşeği olmayı anlatmaya çalışacağım. 

   Bimde personel olarak girip personel olarak çalışan ve yeterli yetkinliğe ulaşmış veya ulaştığı belirli kimselerce kanaat getirilmiş veya Bs' lerce (Bölge Sorumlusu) kanaat getirilmiş gibi gösterilen kişiler önc sınavın olacağı tarihe kadar GT'lik ( günlük temsilci ) yaptırılıp sonra MSY sınavına tabi tutulur. Bu sınavda mağaza ile ilgili her şey sorulur. Msy adayı olarak gösterilen kişi bim de ilk terfi kademesine ulaşmış olur. 

   Msy sınavı 2 aşamada gerçekleşir, 

1- Yazılı Sınav ; Yeterli yetkinliğe ulaşmış kişilerin düzeyini ölçmek için yapılan sınavdır. Msy adayı bu sınavdan en az 70 puan almak zorundadır. Bu puanı aldıktan sonra 2. aşamaya geçer. 
2- Sözlü mülakat ; Bu sınavda genellikle sohbet babında geçer sınavdan 70 alıpta sözlü mülakata gecen bir kişinin burada kaldığına ben hiç şahit olmadım. 

   Msy olduktan sonra işiniz ve iş yükünüz artıyor. Hem Msy görev ve sorumluluğunu üstleniyorsunuz hemde personelin görevlerinden sorumlu tutulursunuz. Yani hem mağaza sorumlusu mağazada yokken mağaza sorumlusunun görevini hemde bir personelmiş gibi personellik görevini yürütürsünüz. Ara geçiş kademesi olduğu için sürekli mal atmak ve mağaza düzenini yaparsınız, personele yardım için kasaya bakarsınız. Bu yüzden bim çalışanları arasında Mağazanın Eşşeği olarak adlandırırlar. 

   Msy olduğunuzda artık sorumluluğunuz artacağı için vede yükselme kademesinin ilkinde olacağınız için bim hayatınız artık her an kopacakmış gibi bir ipe bağlıdır. Her şeyden sorumlu günah keçisi olursun. Gm Pmye, Pm Bs'ye, Bs Ms'ye en son her şey gelip dolaşıp seni bulur. 

  Kısacası Msy (Mağaza Sorumlu Yardımcısı) Bim'in Eşeği ve günah keçisidir