Bim'de Çalışmak- 4

04-Şub, 17;22 nedim 2 960
Bim marketlerde Çalışmanın 4. seri yazımızın konusu Bim de Ms (Mağaza Sorumlusu) olmak var.
   Bim'de Ms olmak birçok yükümlülüğü sıkıntılar uykusuz geceleri beraberinde getirir. Mağazada en üst kademede yer alan kişidir. Ms nin üstünde Bs, Alt kademesinde ise Msy bulunur. Bölge yönetim kademesinde mağazayı temsil etmektedir.
 

Ms olmak tabiki Msy\'de ki gibi 2 aşamalı sınavdan geçmekle olunur. Ms olmanın birçok avantajları ve dezavantajları bununmaktadır. En büyük avantajı her ms nin birer bs adayı olmasıdır. Her ms nin hayalinde bs olabilme var ama her tarafta mantar gibi çoğalan bir yapının içinden o kadar rakiplerinin arasından sıyrılıp bs olabilmek için , ya arkadasının ayağını kaydırman veya iyi bir torpil bulmaktan geçmektedir. Tabi bunun yanında şansınızında yaver gitmesi lazım. Çünkü Ms iken mağazaya bile uğramayan birinin bs olduğuna şahitliğim var

   Ms olduktan sonra mağazanın tüm yükü artık sizdedir ve mağazada olan bitenden ama her şey den sorumlusunuz dur. Bu sorumluluk hem maddi hem manevi anlamdadır. Artık cambazın ipte oynadığı gibi sizde bir ipin üstündesinizdir. Mağazanın tertip ve düzeninden , personelden, müşteriden, envanterden, vb. zaten envanter mağazanın kanayan yarasıdır. Bu envanter yüzünden bir çok kez ödül alınsa da , çoğu kez hüsranla bitmekte ve çoğu ms ve msynin iş aktinin sona ermesiyle bitmektedir. Ms ve Msy yi işten çıkarmanın en kolay ve zahmetsiz yöntemi yine envanter dir.  Sırf işinden olmamak için envanterin düzgün çıkması için evindeki ziynet eşyalarını satıp mağazaya yatıranlar bile mevcut.

  Ms olmakla tatminkar ve Türkiye ortalamasının üstünde bir maaşa da sahip olursunuz. Tabi bu maaşın bir bölümünü yine mağazaya bağışlamak zorunda kalırsınız.