Haber Sitesi Kurmak

26-Ağu, 10;28 nedim 121
Haber sitesi nasıl kurulur? Adım adım haber sitesi kurmak, haber sitesi açmak için izlenmesi gereken adımlar, haber sitesi açacak kişilerin bilmesi gereken kriterleri, haber sitesini kurduktan sonra yapılması gerekenleri hit artırma yollarını sizler için klavuz ve referans olabilecek dolu dolu bilgileri sizler için hazırladık.

Son yıllarda özellikle son 5 senede gazetecilik tecrübesi olan veya olmayan haber sitesi açma ve işletme eğilimine girmiştir. Bunun yanında kaliteli haber sitesi yapan, kaliteli içerik hazırlayan, bu piyasada tutunan ve bundan rant sağlayan kişi sayısı cok az. Nitekim Türkiye'de yılda yüzlerce ve hatta binlerce haber sitesi açılmakta ve yine binlercesi çöp olup internet yayın hayatına veda etmektedir. Bu oran % 0.03'dür. Bu yönde planı olan kişilere bir kaç madde ile bilgi vermeye çalışacağım.

1. Kesinlikle Haber Sitesinin Hitap Edeceği Bir Kitle Belirlenmeli
Haber sitesi kurcak kişiler önceden hedef kitlesini belirlemesi lazım. Kitle odaklı bir haber sitesi ile çok başarılı olunabilir. Oluşturacağınız bir site yerelmi, bölgesel mi yoksa ulusalmı olacağı net bir şekilde girişimci kendine sormalı ve belirlenmeli, daha sonra eklenecek içerikler hep bu yönde olmalı.Genel/Ulusal anlamda haber sitesi açmak ilk etapta düşünülmeyecek karardır. Eğer düşünülecekse iyi bir bütçe, sağlam ekip ve ulusal bazda yayın yapan büyük sitelerle yarışa bilcek kaliteli içerik, yazar ve haber ajansı aboneliği gerekecektir. ( ortalama maliyet yaklaşık 10.000 - 150.000 tl) son derece masraflı iş buna örnek verme gereği duymuyoruz çünkü bu örnekler çoğaltılabilir. Ulusal anlamda yayın yapacak haber sitesi kurmak isteyenler bilmeliki; Türkiye'de bu kadar çok haber sitesi varken okuyucular neden sizin sitenize girip haber okumalı? Yerel ve bölgesel haber sitesi kurmak isteyener ise 500 tl gibi bir bütce ile yayın hayatına başlaya biliyor.
 
2. Hosting ve Domain Seçimi
Haber siteleri için en büyük kriterlerden biri ise alan adı (Domain) seçimidir. Bir domain akılda kalıcı, kısa, haber sitesini ve içeriğini temsil edecek şekilde .com uzantılı olmalıdır. Tabi günümüzde haber ve haber siteleri ile ilgili domainlerin çoğu alındı bile yani .com uzantılı domain bulmak çok zor ve illada alınacaksa binlerce tl' yi gözden cıkarmanız lazım, buda ağır gelcekse .net uzantısı 2. alternatifiniz olabilir. Haber sitesinin adı ilerde markalaşmayı düşünen kişiler için çok önemli konu.
Haber sitesi için hosting şeçimi yapılırken ilerde sorun ve sıkıntı yaşamamak adına kaliteli bir hosting firması ile çalışmanızı öneriyorum. Teknik anlamda tier3 ve Litespeed sunucuları seçmeniz hız ve yükleme süreleri açısından sizin faydanıza olacaktır.

3. Haber Sitesi Yazılımı
Haber siteleri için yazılım olmazsa olmazlardan biridir. Web sitenin alt yapısı nekadar iyi olursa haber sitesi de aynı oranda büyüyecektir. Haber sitesi kurmaya karar veren bir kişi sitenin yazılımının ücretli mi? ücretsiz mi? olacağına, yazılım dilinin  ne olacağına karar vermelidir. Piyasada PHP, ASP, Joomla, Wordpress ve Blogger tabanlı çok sayıda haber sitesi yazılımı bulunmaktadır. Seçim yapmak gerekirse Türkiye'de büyük haber sitelerinin ve dünyada büyük bir site olan Facebook bile alt yapısı olan PHP' yi öneriyoruz.
Bunun yanında haber sitesi scriptinin ücretli olması, seo dostu olması, admin panelinin kolay kullanımlı editörlerin haber girerken sıkıntı yaşamaması ve vakite kaybetmemesi anlık değişimlere ayak uydurması gibi önerilerimiz ise göz ardı edilmemelidir. Tabi bir de işin can alıcı noktasındaki önerimiz ise yazılımın sadece o siteye özgü olmasından yana tabi bunun için ciddi meblağlar ödeyebileceğinizi unumayın. Piyasada ücretsiz warez haber scriptleri bulabileceğiniz gibi çok cüzi meblağ ödeyip hazır script alabilme olanağınızda mevcut.
Diğer Kriterleri Madde Şeklinde Sıralamak Gerekirse;
- Haber sitesinde kullanılacak logo profersyonel olmalı
- Haber ajansları aboneliği olmalı (İHA bölgesel haberler için aylık 350 tl gibi ücret istiyor)
-Haber sitesinin katagorileri hitap edeceğini kitleye göre belirlenmeli
-Sanal haber merkezi oluşturmalı
-Özel ve özgün içerikli haber üretilmeli (Kesinlikle kopyala/yapıştırdan uzak durulmalı)
-Sosyal medya hesapları açılmalı (Sitenize hit sağlamak ve artırmak için çok önemli )
-Editör ekibi kurulmalı (Ekipsiz kesinlikle başlanılmamalı yoksa işiniz çok zor)
-Haber sitesi künyesi oluşturulmalı
-Reklam ajanslerına başvuru yapılmalı (belli kriterler isterler ve hatta bunun için şirket kurmanız gereke bilir)