DLE mi? WORDPRESS mi?

26-Ağu, 10;32 nedim 469
Web sitesi kurmaya karar veren arkadaşların bir çoğunun aklındaki sorudur DLE mi? Wp mi? Her iki sistemi kullanmış biri olarak bunun cevabını vermek çok zor gerçekten. Ama web sitesi kurmaya karar veren kişi web sitesini niçin ve hangi amaçla kuracağını belirlemeli ona göre projeye yön vermeli? Çünkü her iki cms sisteminde kendine göre artı ve eksileri var. Tema ve türkçe destek konusunda sınıfta kalan DLE'nin yanında Wordpress bulunmaz eşsiz nimet gibi görünürken, öte yandan günlük ziyaretçi bakımından hatırı sayılır trafiği olan bir site de ise wordpress kullanmak hiçte akıllıca olmadığı aşıkar.

Kullanım alanlarına göre bir sıralama yaparsak ;

Blog : Kişisel blog ve makele amaçlı bir site için wordpress kullanılması hem zaman hemde maliyet açısından faydalı olacaktır. Fakat günümüzde kişisel blog siteleri bile gelişmiş portallara bürünmüş durumda hatta büyük ulusal haber siteleri ile yarışır halde ozaman da DLE kullanmak mantıklı .

Portal : Kesinlikle tercih DLE olmalı

Dawnload & Torrent : Gördüğünüz birçok dawnload ve torrent sitesi genelde DLE tabanlıdır. Dawnload ve torrentte sitelerinde genel ve sürekli bir trafik hiti sağlamak adına üyelik sistemine ihtiyaç duymaktadırlar. Dle 'nin yerleşik ve gelişmiş üyelik sistemi bu alanda faaliyet gösteren ve gösterecek siteler için biçilmiş kaftan.

Haber Sitesi : Birçok haber sitesi wordpress ile kurulmuştur. Gerek türkçe oluşu ve geniş desteği, gerekse tema zenginliği wordpress'i çazibeli hale getirmektedir. Fakat kurulum aşamasından sonraki sitenin gelişim sürecinde wordpress in ağırlığı ve hem veritabanının hemde sunucu sistem kaynaklarını hünkarca sömüren bir yapısı olmasından dolayı büyük projelerde wordpress tercih edilmemektedir. Eğer düşük bir sunucu ile büyük proje kurmak istiyorsanız tercih yine Dle olmalı.

Şimdide her iki sistemin artı + larına gelelim

WORDPRESS ;

+ Her hosting panelinden tek tık ile kurum yapabileceğiniz bir yapıda olması
+ Dünyada en çok kullanılan cms sistemi olması
+ Zengin bir modül/eklenti olanağının olması
+ Tema Zenlinliği
+ Türkçe ve kapsamlı desteğinin olması


DLE ( Data Life Engine )

+ Sistem kaynaklarını fazla tüketmemesi
+ Gelişmiş yönetim paneli
+ İyi ve gelişmiş seo sistemine sahip olması
+ Wp ye göre daha kararlı sürümlerinin olması
+ Büyük siteler için gelişmiş ve kolay Üyelik ve kullanıcı kontrolü


Yukarıda her iki sisteminde avantajlarından ve dezavantajlarından bahsettik. Projeleriniz için iyi bir yol haritası çizip, bu yolda emin ve kararlı adımlarla yol almanız tamamı ile sizin yararınıza olacaktır.