Kişisel Blog Nedir ?

26-Ağu, 17;37 nedim 136
Kişisel Blog Nedir ?

   Yazarı tek ve bu yazarın uzman olduğu konu ve konularda , çevresindekileri veya belli bir mecrayı bilgilendirmeyi yahut eğitmeyi amaçlayan , bunları yaparken de kendi üslubuyla ve kendi görüşleriyle kaleme aldığı makaleleri yayınladığı blog türüdür.
   
   Konu ve İçerik

   Konusu ve içeriği diğer portal bloglardan farklı olan kişisel bloglar diğer bloglara nazaran yazarına her hangi bir konu ve içerik kısıtlaması getirmez. Konus Kadın, teknoloji, sağlık olan bloglarda konusuna özgü makale beklenirken, kişisel bloglarda herhangi bir kısıtlama yoktur. Yazar dilediği konuda istediği içerikteki makaleleri yayınlıya bilir.

   KİŞİSEL BLOG'A SAHİP OLMANİN MALİYETİ

   Alan Adı Seçimi (Domain): Kişisel bloğun adresi genelde isim soyisim vaya soyisim den oluşup, yazarla ilgili çağrışım yapar fakat bununla beraber konusunu etkili bir biçimde çağrıştiran bloglara rastlamakta mümkün. Böyle bir alan adina sahip olmanın maliyeti 30-40 ₺ arasinda bir maliyet gerektirir. Tabiki ücretsiz blog sahibide olabilirsiniz blogger, tumblr vaya wordpress vs.gibi .

   Yer Sağlayıcı (Hosting): Ücretli alan adi aldığınızda illaki yer sağlayıcıya yani hostinge ihtayaç duyulmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken olay kuracağınız scriptin alt yapisi Asp ile bloğunuzu kuracaksaniz windows tabanlı , Php ile kuracaksanız linux tabanlı hosting almanız şart. Yeterli düzeyde bir blog için hosting 50tl - 100tl  arasinda değişmektedir. Tabiki ücretsiz alan adi düşünürseniz blogger, tumblr ve wordpress gibi bunlar size yer sağlayacaktir.

   Alt Yapı ve Script Seçimi : Bu konu en can alıcı nokta. Kuracağınız bloğun altyapısı cok önemlidir. Dinamik sağlam yapısı ile asp öne cikarken, hız esneklik kolaylık, zengin script çeşitliliği ile de php yi tercih edebilirsiniz. Benim tercihim hız, esneklik ve çeşitlilik sunan Php'den yana, çünkü sunmuş olduğu avantajlardan dolayı hem kolay hemde maliyet açısından büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Hem php ile yazılmış hazır cms lerin rahatlığını yaşaya bilirsiniz.

Bu hazır cms lerin başında Wordpress, joomla ve datalife engine gelmektedir.

Bunlardan Wordpress dünyada en çok kullanılan cms sistemidir. Birçok site wordpress ile kurulmuştur. Kararlılık ve seo yönünden orta düzeyde olan bu sistem, sunduğu bol çeşit ve ücretsiz oluşu kullanıcılarını cezbetmeyi başarmıştır.

Bir diğeri Datalife Engine, dünyada yeni yeni kullanılmaya başlanan sistem, sunduğu kararlılık ve tek tıkla seo optimizasyonu sunmasıyla büyük avantaj sağlasa da gerek ücretli oluşu gerekse de tema uygulama temin etme zorluluğu ile gereken ilgiyi görememiştir. Şuan okuduğunuz bu makalenin yer aldığı sistem datalife engine dir. Tabi bu sistemin türkçe gönüllüler tarafından oluşturulan destek sitesi mevcut oradan ücretsiz bir şekilde sürüm ve tema indirebilirsiniz. İsterseniz şuan kendi kullandığım temayıda verebilirim.